Dolgularda Porselen Estetiği

Tüm dünyada mevcut ağız içi restorasyon materyalleri arasında IPS porselen (Leucide reinforced pressable porcelain) dolguları dişin dokusuna en uygun dolgu malzemesidir. Bu porselen dolgu en ileri teknoloji kullanılarak hazırlanmaktadır.Üstün estetiğin yanında porselen dolgularda komşu dişlerle yüksek oranda kontak sağlanabiliyor.Bu özelliği dolgunun ağızda değil laboratuar ortamında hazırlanmasından kaynaklanır.
Dişin eski dolgulu, çürük veya kırık bölümünü temizledikten sonra kalan sağlıklı bölümüme ölçü alma işlemi yapılarak laboratuara gönderilir.Model laboratuar içerisinde hassas bir teknoloji ile hazırlanarak,mükemmel fonksiyona ve estetiğe sahip olabilmesi için dolguları özel IPS makinesinde işleme alınmaktadır.

Dolgu yöntemi olan IPS de, ağız içerisindeki sağlıklı diş dokusuna dokunulmamaktadır.En az madde kaybı ile de sağlam bir tutuculuk sağlanır. Özel bir porselenden sıkıştırılarak yapıldığı için ve ağız içinde sertleştirilmedikleri için dolgularda kenar sızıntısı minimumdur (Bu dolgu işlemi dolgunun düşmesini ve dolgu altındaki çürükleri engeller).

Bu porselen malzemesi dişlerimizin sertliğine en yakın ve diş etimizle en uyumlu olandır. Diğer porselenler ve kompozit dolgular gibi sertliği dişin mine dokusuna zarar ve aşındırma yapmaz Böylece daha önce kesilip (çepeçevre diş küçültülerek) kuron yapılmamış hiçbir dişi kesmeye gerek kalmaz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın