Gülüş Tasarımı

Dudaklar , dişler , diş eti gibi tüm etkenlerin birbiriyle uyumunun değerlendirilip , belirli analizleri yapılarak ve hastanın beklentileri dikkate alınarak gülüşün kişiye özel dijital ve teknolojik yöntemlerle yeniden tasarlanması işlemidir.

Gülüş tasarımı nasıl yapılır?

Dişlerin ve diş etlerinin oluşturduğu bölgenin estetiğini değerlendirebilmek amacıyla hastanın fotoğrafları incelenir. Video ile normal yaşamda konuşurken ve gülerken yaptığı yüz ifadeleri kayıt altına alınır. Bunları hepsi hekim tarafından değerlendirilerek alçı modeli hazırlanır. Daha önce elde edilen kayıtlar ile bilgisayar yardımı ile model üzerinde mock-up hazırlanır.

Diş, dişeti kemik seviyesi, klinik ve radyolojik olarak incelenerek tedavi planlaması hasta ile birlikte netleştirilir. Kişiye yakışanı bulabilmek amacıyla gerekli görülürse diş eti seviyelerinde lazerle düzenlemeler yapılabilir. Dişlerin estetiğinin elde edilebilmesi amacıyla lamine, dolgu, empress ya da beyazlatma gibi işlemler yapılabilir. Diş eksikliği mevcutsa implant uygulaması ya da gerekli görülürse ortodonti tedavisinden yardım alınabilir.
Yani gülüş tasarımı işleminde hastanın mevcut durumuna, tedavi sürecine göre seans sayısı değişken olabilir.

İlgili Görseller

Estetik diş hekimliğinde son yıllarda uygulanan yenilikler

Estetik gülüş tasarımında hangi materyalin kullanıldığı önemli midir?