Sağlıksız Dişler

Toplum olarak mecbur olmadıkça diş hekimine gitmeyi istemiyoruz.Uzman doktorlarımız, sadece diş ve ağız sağlığımız için değil,beden sağlığımız için de diş hekimimize gitme alışkanlığına alışmamız gerektiğini belirtiyor.

Şiddetli bir diş ağrısı olduğu zaman diş hekimine giden kişilerin bu duruma kadar gitmemiş olmasının nelere neden olacağını bilmediği aşikâr.Ağızda tedavi edilmeyen dişeti ve diş iltihapları, diş çürümeleri vücudun çeşitli bölgelerinde çeşitli rahatsızlıkların ortaya çıkmasına sebep olabilir.

Sağlıksız dişler ve vücuda etkileri?
Diyabet ile dişeti hastalıklarının arasında ilginç bir bağlantı vardır. Dişetindeki iltihaplanma kan şekerinin yükselmesine, kan şekerinin yükselmesi de dişeti iltihaplarının artmasına neden oluyor.

Bir de diş problemlerinin hazımsızlığa da neden olduğu bilinmekte.Bazı kişiler yediklerini tam olarak çiğneyemeyerek, yemekleri tam parçalayamadığından yumuşak ,hafif yiyecekleri tercih eder ve hızlı olarak yemeklerini tükettikleri için hazımsızlık çekerler.

Hastalık riski yüksek!
Bazı kronik diş enfeksiyonlarına sebep olan bakteriler,vücutta birtakım antikorların çoğalmasına neden olarak böbreklerde nefrite yol açıyor. Ayrıca damar ve kalp hastalıklarını da tetikliyorlar.

Dişteki iltihaplanmalar, bazen kalp kapakçığının iltihaplanmasına ve kalbimizi besleyen damarlarda tıkanıklığa yol açabiliyor. Bazı kulak-burun-boğaz hastalıkları da vücutta dişeti ve diş sorunlarının etkisiyle ortaya çıkabiliyor.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın