Fissür Örtücüler;
“Azı dişlerinin çiğneme yüzeyinde “Fissür” denilen küçük oluklar vardır. Fissür Örtücüler, arka dişler üzerindeki bu oluklara uygulanan beyaz ve şeffaf renkte olup sıvı şeklinde plastik esaslı maddelerdir. Diş minesine yapışarak çürük oluşumunu engeller ve akışkan bir kıvamı olduğu için diş oluklarına tamamen tutunur. Fissür örtücüğü uygulamasında diş yüzeyinden herhangi bir aşındırma yapılmaz. Kaç yaş grubundaki çocuklarda bu işlem uygulanabilir?
“Fissür Örtücü tedavi yöntemi 6 yaşından itibaren kalıcı azı ve küçük azı dişlerinde kullanılabilir. Özellikle daimi dişleri yeni çıkmış çocuklarda uygulanabilir.”
Fissür Örtücülerin çocukların ağız sağlığı açısından önemi Nedir?
“Çocuklar erişkinlere göre diş sağlığı konusunda gerek beslenme alışkanlıkları gerekse yeterli ve etkili ağız bakımı yapamamaları nedeniyle daha korumasızdırlar.. Bu nedenle çocuklarda ve gençlerde çürük oluşumu daha sık görülür. Fissür örtücüğü uygulamasında diş üzerinde herhangi bir aşındırma yapılmadığı için ağrısız bir işlemdir ve çocuklarda bu tedavi yöntemi ile çürük oluşumu daha rahat yavaşlatılabilir. Daha sonraki kalıcı dişlerin sağlıklı oluşması içinde önemli bir tedavi yöntemidir.”
Fissür Örtücüler (sealantlar) Çürüğü Nasıl Önler?

“Çocuklar dişlerin üzerindeki girinti ve çıkıntıları rahatlıkla temizleyemez. Yiyecek artıkları ve bakteriler de bu girintilere yerleşip dişlerin çürümesine sebep verir. Fissür Örtücüler sıvı ve akışkan bir kıvamda oldukları için azı dişlerinin çiğneme yüzeyinde bulunan Fissür denilen küçük olukların en derin noktasına kadar ulaşabilirler ve bu bölgeleri tıkayarak yiyecek artıkları ve bakterilerin yapışmasını engellemiş olurlar.”

Fissür Örtücüler zamanla aşınır mı? Korumak için neler yapılabilir?
“Fissür Örtücüler zaman içerisinde aşınabilir. Fakat yapılan araştırmalar uzun süreli diş yüzeyinde kalabildiğini ispatlamıştır. Sert gıdaların sıkça tüketilmesi(ceviz, fındık vb gibi ürünlerin dişle kırılması) diş gıcırdatması, sert malzemenden yapılmışoyuncak vb objelerin çocuklar tarafından ağza alınarak dişler ile sıkılması ya da ısırılması Fissür Örtücülerin daha çabuk kırılmasına ve dişler üzerinden düşmesine sebep olur. Fissür Örtücüler uygulama aşamasında diş minesine ne kadar kuvvetli bağlanırsa diş üzerindeki ömrü de o kadar uzun olur. sealantlar uygulanırken çocuğun tedaviye olan uyumu da önemli bir faktördür. Fissür Örtücüler düştükten sonra bile uygulama yapılan dişler çürümeye karşı diğer dişlerden daha dirençlidirler. Eğer düştükten sonra 6 ay içerisinde tekrar uygulanırsa çürüğe karşı koruma da devam eder. Fissür Örtücülerin diş sağlığı açısından çok büyük önem taşır. Fakat Bu uygulama yapıldıktan sonra da dişler düzenli fırçalanmalı ve rutin olarak çocuklar diş hekimi kontrollerine götürülmelidir.”

Dişlere Florür Uygulaması

Flor diş sağlığının korunmasında etkisi kanıtlanmış ve yapılan uygulamalarda da büyük başarılar sağlanmış bir elementtir.Özellikle içme suyuna ve diş macununa flor katılması, çocuklar arasında çürükleri önlediği gibi dişlerin gelişimine için de yararlıdır. Flor, mine yapısının içerisine girer ve sürekli koruma sağlar.
Flor ucuz, güvenilir ve etkili olmasına rağmen insanların çok azı florlu su içmektedir. Okullarda içme suyu şebekesinin florlanması gerekli ve önemli bir uygulamadır. Buna ek olarak, florlu su içemeyen her yaştaki kişi, diş hekimi ya da doktor reçetesiyle elde edebileceği flor damlaları ya da tabletleri kullanarak yarar sağlayabilir.
Büyük yaştaki çocuklar, ergenler ve erişkinler diş çürümesine en duyarlı olanlardır. Bunlar için, diş hekimi tarafından uygulanacak flor tedavisi kadar, florlu ağız çalkalama sulan (diş suyu) da yararlı olabilir.
Hamilelerde ve 6. aya kadar çocuklarda ; floridli tabletler kesinlikle kullanılmamalıdır.
Florid dişlerinizdeki minenin sertleşmesine yardımcı olur. İçtiğiniz sudaki florid asid etkisine karşı dişlerinizin dayanıklılığını arttırır. Bu şekilde diş çürümesinin yavaşlamasına yardımcı olur.
*Dişhekiminiz size içtiğiniz suda yeterli florid olup olmadığını söyleyerek florid damlaları ile florid tabletleri alarak florid miktarının nasıl arttırılacağını gösterir.
6.aylık – 3 yaşındaki çocuklarda ;
içme suyundaki florid miktarı : 0.3 ppm den fazlaysa ;kullanılmamalıdır.
içme suyundaki florid miktarı : 0.3 ppm den az ise ; sadece yüksek risk grubunda ( çürük oluşumu varsa ) günde 0.25 mg florid tableti kullanılmalıdır. 3.yaşından büyük çocuklarda ;
içme suyundaki florid miktarı : 0.3 ppm den fazlaysa ;kullanılmamalıdır.
içme suyundaki florid miktarı : 0.3 ppm den az ise ; günde 0.25 mg florid tableti kullanılmalıdır. Bu miktar yüksek risk grubunda ( çürük oluşumu olanlarda ) 0.50 mg olmalıdır. Yetişkinlerde ; floridli tabletlerin kullanılmasına gerek yoktur.
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın